I SMPD Zakopane 2002 – Podsumowanie

I SMPD Zakopane 2002

Zakopane, 01 – 06 lipca 2002 r.

Dom Wypoczynkowy Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem był miejscem I Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa, które rozegrane zostały w dniach 1 – 6.07.2002 r. Ich pomysłodawcami i organizatorami byli księża: ks. Stanisław Dębowski z Kałkowa – Godowa z diecezji radomskiej oraz ks. Franciszek Grela z Łagowa i ks. Piotr Kubicz z Borowa. Obaj pracują w diecezji sandomierskiej.

Inicjatywę poparł ks. biskup Marian Florczyk, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do Spraw Sportu. Nieocenioną pomoc przy organizacji Mistrzostw okazał ks. Tomasz Boroń, dyrektor „Księżówki”. To właśnie dzięki niemu wydarzenie to mogło zaistnieć. Należą mu się za to gorące słowa podziękowania. Organizatorzy wdzięczni są także redaktorowi naczelnemu „Gościa Niedzielnego”, ks. Stanisławowi Tkoczowi za przyjęcie patronatu medialnego nad imprezą i okazane wsparcie.

Mistrzostwa rozpoczęły się w dniu 1 lipca 2002 r. Goszczący w tym czasie w „Księżówce” ks. kardynał Franciszek Macharski życzył ich uczestnikom radosnej i owocnej przygody intelektualnej. Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał ks. biskup Paweł Socha z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. W słowach skierowanych do księży – szachistów podkreślił między innymi, że to, co potrzebne jest przy szachownicy – cierpliwość, opanowanie i wytrwałość oraz umiejętność przewidywania jest bardzo ważne w pracy duszpasterskiej i w życiu codziennym.

Turniej rozegrano systemem 2-kołowym, na dystansie dziesięciu rund. Grano tempem 1 godzina na partię dla zawodnika. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się ks. Zbigniew Wądrzyk z Gdańska zdobywając 9 pkt. (z 10). Tylko w jednej partii uległ ks. Stanisławowi Dębowskiemu. Został on pierwszym mistrzem Polski wśród duchowieństwa. Tytuł wicemistrza wywalczył brat Marek (Leszek Bartoś), przełożony Braci Albertynów w Częstochowie. Wygrał 6 partii. Trzecie miejsce zajął ks. Stanisław Dębowski. Zgromadził on 4,5 pkt. Sukcesem zakończył także swój udział w Mistrzostwach ks. Franciszek Grela zdobywając trzecią kategorię szachową.

W trakcie trwania Mistrzostw rozegrany został turniej w grze błyskawicznej o Puchar Księdza Dyrektora „Księżówki”. I w tym turnieju nie do pokonania był ks. Zbigniew Wądrzyk. Wygrał 11 z 12 partii. Wyprzedził on aż pięcioma punktami następnego zawodnika – ks. Rafała Figla z Białogardu.

Puchary i dyplomy wszystkim zwycięzcom na zakończeniu imprezy wręczył ks. Tomasz Boroń, dyrektor „Księżówki”.

Mistrzostwa sędziował p. Zygmunt Wielecki z Gdańska. Dwukrotnie grał też symultanę z jej uczestnikami. On również przygotowywał codziennie biuletyn turniejowy zawierający rozegrane partie. Przyczynił się także do stworzenia miłej i sympatycznej atmosfery, jaka panowała w trakcie turnieju. Jego uczestnicy umówili się już teraz na następne Mistrzostwa w pierwszym tygodniu lipca 2003 roku w Gdańsku.