IX SMPD Drohiczyn 2010 – Podsumowanie

IX SMPD Drohiczyn 2010

Drohiczyn, 05 – 10 lipca 2010 r.

W dniach 5-10.07.2010 w gościnnym Seminarium Duchownym w Drohiczynie zostały rozegrane IX Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. W Mistrzostwach wzięło udział 11 księży, alumn i diakon.

IX Mistrzostwa Polski odbyły się pod patronatem Starosty Siemiatyckiego, Burmistrza Drohiczyna Wojciecha Borzyma, którzy zafundowali puchary, a także Wydawnictwa „Penelopa” z Warszawy ofiarując zwycięzcom i uczestnikom literaturę szachową. Turniej zorganizował pomysłodawca Ks. Stanisław Dębowski, a także Drohiczyńskie Diecezjalne Duszpasterstwo Sportu. Sędzią głównym był Zbigniew Wielecki z Gdańska – wieloletni sędzia Mistrzostw. Średni ranking turnieju wyniósł 1658 punktów. 5 zawodników posiadało II kategorię, 8 III i 1 IV kategorię szachową. Rozegrano 9 rund po 1,5 godny na zawodnika.

Mistrzostwa otworzył Starosta Siemiatycki wykonując pierwsze posunięcie na szachownicy 1. a3 i życząc aby ten czas był czasem bardzo mile spędzonym. Przywitał również Burmistrz Drohiczyna życząc wszystkim zwycięstwa. Całość otworzył ks. Stanisław Dębowski wyrażając swoją radość z kolejnych już dziewiątych mistrzostw. Na oficjalnej stronie Mistrzostw opowiada: „Przyszła myśl by zaproponować zorganizowanie turnieju we własnym gronie szachistów duchownych. Większość chociaż ma jakieś kategorie szachowe, nie czuje się „zawodowcami” . Po prostu chce od czasu do czasu pograć. I turniej stwarza taką możliwość. Ponieważ propozycja powinna być skierowana do szachistów duchownych z całej Polski więc od początku turniej ten nazwany został Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Zaproszenie było i jest skierowane do księży diecezjalnych i zakonnych, do kleryków, braci zakonnych, a także duchownych innych wyznań. I tak zaczęliśmy organizować w : Zakopanym, Gdańsku, Radomiu, Lublinie, Warszawie, Łodzi, Sandomierzu, Przemyślu”. W roku 2010 zostały zorganizowane mistrzostwa w Drohiczynie. Następne planujemy: w Koszalinie, Tarnowie i Łomży.

Tradycyjnie odbyły się również 2 turnieje P- 5 i P – 15. Turniej na P – 5 wygrał ks. Stanisław Bąk, który trzykrotnie był Mistrzem Polski Duchownych w blitza. Natomiast turniej P-15 wygrał Al. Mateusz Kowalski z Rzeszowa. Gratulujemy serdecznie zwycięstw.

Turniej w Drohiczynie był bardzo dobrą okazją do integracji duchownych z okazji kończącego się Roku Kapłaństwa. Takie spotkania owocują w przyjaźnie. Jest to również okazja do wspólnej modlitwy, celebrowaniu Eucharystii i skorzystaniu z Sakramentu Pojednania.

W trakcie Mistrzostw można było nabyć literaturę szachową z Wydawnictwa „Penelopa”, które również ufundowało bardzo dużo nagród książkowych i czasopism „Panoramy Szachowej” uczestnikom rozgrywek za co serdecznie dziękujemy.

Po ciężkich zmaganiach zwycięzcą IX Szachowych Mistrzostw Polski został ks. Stanisław Bąk. Drugie miejsce zajął diakon Wiesław Ołowski zdobywając II kategorię, trzecie ks. Andrzej Skarżyński, który zdobył III kategorię. Zwycięzcom Burmistrz Miasta Drohiczyn wręczył pamiątkowe puchary, dyplomy i książki. Kolejne miejsca zajęli: 4. Alumn Mateusz Kowalski, 5. Ks. Andrzej Kuzio, 6. Karol Jakubiak, 7. O. Grzegorz Wiejak 8. Robert Rembecki, 9. ks. Jan Kalenik 10. Ks. Franciszek Grela, 11. Ks. Stanisław Dębowski, 12. Ks. Piotr Kubicz 13. Ks. Krzysztof Domaraczeńko.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zawodnikom za przepiękną i ciężką grę. Sędziemu Panu Zygmuntowi za sędziowanie. Staroście Janowi Zalewskiemu i Burmistrzowi Wojciechowi Borzymowi za ufundowanie pucharów. Serdeczne podziękowania składam Panu Jerzemu Morasiowi za ufundowanie dużej ilości literatury i czasopism, a także za dotychczasową bezinteresowna pomoc. Podziękowania składam również pomysłodawcowi ks. Stanisławowi Dębowskiemu za zorganizowanie.

Zapraszamy serdecznie na jubileuszowe już X Szachowe Mistrzostwa Duchowieństwa do Koszalina, a także do odwiedzenia naszych stron: www.smpd.pl i www.dlsz.szach.net